Pünkösd ünnepe a zsidó-keresztény kultúrkör egyik legnevezetesebb ünnepe, a Biblia által kijelölt három fő ünnep egyike. Az Ószövetség a sinai szövetség megerősítésére és az első termény betakarítására emlékezik, az Újszövetség pedig Jézus mennybemenetelére és a Szentlélek kiáradására. Nézzük meg, honnan ered, és mit is érdemes ilyenkor ünnepelni!
![]() |
Alexander Roslin: Flora (wikimedia commons) |
A Biblia előtt
Pünkösd, ahogy húsvét is, mozgóünnep, azaz a Hold fázisaihoz köthető. Már a görög-római kultúrában ünnepeltek ilyenkor, mégpedig az első, korai vetés betakarítását. Ez az esemény Flora istennőhöz, a növények és virágok istenéhez kötődött. Egyfajta tavaszünnep volt ez is, hasonlóan a húsvéthoz. Flora, görög nevén Khlorisz, eredetileg nimfaként született, és miután feleségül vette Zefirusz, a nyugati szél istene, ő a tavasz istennőjévé változott. Már önmagában ez a történet is sokat elmond nekünk, pláne magyaroknak, ahol mindenki fújja, hogy "tavaszi szél vizet áraszt". Az új szelek, a megújhodás és ezzel együtt a (magasabb szinten való) újjászületés energiáját is hordozza ez az ünnep. A Floralia a virágok és az ivászat ünnepe volt, bár őszintén, a rómaiakat ismerve, melyik ünnep nem az ivászatról szólt? A törvény szerint öt napig komédiások és művészek szórakoztatták a népet, bizonyos mennyiségű meztelenkedéssel megfűszerezve, végül a hatodik napon kecskére és nyúlra vadásztak. Flora tehát az ébredő természetet, a termékeny növényvilágot szimbolizálja.
Ószövetségi gyökerek
Az ószövetségi pünkösd a sávuot, éppúgy az isteni kegyelem kiáradásának állít emléket, mint később a keresztény pünkösd. A pészah utáni ötvenedik napon Mózes megtapasztalta a Teremtő jelenlétét a Sinai hegyen (szélvihar és égő csipkebokor), és az Istennel való szövetség jeleként megkapta tőle a Tízparancsolat tábláit. A legenda szerint Dávid király sávuotkor született, és sávuotkor is halt meg. Ez azért lehet érdekes, mert a kabbalista zsidó hagyomány szerint ezek a napok energiakapuk. Amikor egy bölcs ember (cádik) meghal, óriási Fény marad utána. Minden évben, a halála napján ehhez a Fényhez tudunk kapcsolódni azáltal, ha ennek a bölcsnek a személyét szólítjuk meg.
![]() |
forrás: google |
Pünkösd az Újszövetségben
Az Újszövetségben Jézus mennybemenetele után, amikor az apostolok ismét egy helyen tartózkodtak, ötven nappal húsvét után, akkor megtapasztalták a Szentlélek kiáradását. Az ünnep neve ezért a görög "pentekoszté" szóból ered, ami annyit tesz "ötven", ebből származik a mi pünkösd szavunk is. Ez maga az új szövetség, azaz az emberek Istennel való szövetségének a megújítása. A tanítványok ezen a napon megkapták a Szentlélek ajándékát, és azt a küldetést, hogy Jézus tanításait terjesszék. Ez tehát már nem csak a fizikai szinten és a veteményesben jelent újrakezdést, de bizony a magasabb, spirituális szférákban is lehetőségünk nyílik új fejezetbe kezdeni.
Pünkösdi királyság
Ma már a pünkösdi királyságot a rövidségéről ismerjük. Annak idején, már a középkortól kezdődően Európában és Magyarországon is szokás volt pünkösdi királyt választani. Ez a legények megmérettetésén alapult, s amelyik legény a különféle versenyek során a legügyesebbnek bizonyult, az lehetett a pünkösdi király. Ez hosszabb-rövidebb ideig tartó előnyökkel járt a közösségben. Például ingyen ihattak a kocsmában, vagy minden lánynak táncolnia kellett velük.
Más régiókban pünkösdi királyné is volt, ez jellemzően egy kislány, akár több lány közül a legkisebb, akivel körüljárták a település házait, énekelve, áldást osztva és adományt gyűjtve.
Akkor most mi van?
Először is szerencsénk, mert Magyarországon a pünkösd piros betűs ünnep, tehát jó eséllyel nem kell dolgozni mennünk. Vagy, ha még nagyobb szerencsénk van, akkor olyan munkánk van, amelyben kamatoztathatjuk ezt az energiát.
Mit is?
- újjászületés, átalakulás, új kezdet
- az isteni megtapasztalása
- küldetésünk felismerése
- "fordított nap", megengedni magunknak valamit, amit nem szoktunk egyébként
Gyakorlatok
Ha újjászületni szeretnél, valami újba belefogni, akkor bármilyen újhold gyakorlat megteszi. Szintén érdemes hálát adni, és teremtés gyakorlatokat végezni. Az Isteni megtapasztaláshoz leginkább azt javasolnám erre a napra, hogy menjünk ki a természetbe, és meditáljunk ott, ha van erre lehetőség. Vagy legalább ölelgessünk fákat, járjunk mezítláb, hogy a természetből felénk áradó feltétel nélküli szeretetet megtapasztalhassuk. Fordított napot, vagy bolondok napját tarthatunk. Ha például vannak gyerekeid, legyenek ők a pünkösdi királyok, szabják meg ők az ünnepen, mit csinál a család, hogyan szórakozunk, mit játszunk, mit fogunk ebédelni.
A küldetés felismerése, ha nem ismertük még fel, nem biztos, hogy varázsütésre le fog zajlani, de reménykedjünk benne. Ezt is meditációban lehet kérni, vagy Akasha olvasás során, illetve különféle célállító gyakorlatok (pl. NLP gyakorlatok) segítségével.
Áldott ünnepet kívánok neked! Szeretettel: Helga
Ha tetszett az írás, és úgy érzed, másokat is érdekelhet, kérlek, hogy oszd meg a bejegyzés alatt található gombok segítségével. Köszönöm!