A minap olvastam egy cikket a gyerekkorban átélt traumákról, és ezek hatásairól a felnőtt életben. Sokan túlzásokba esnek, ha ilyesmiről hallanak, és azt hiszik, hogy az abúzus az feltétlenül valami szörnyű, horrorisztikus tett vagy esemény. Molesztálás, vagy minimum agyba-főbe verés, és egészen bizonyos, hogy minket, de még talán a környezetünket se, nem ért ilyesmi. Holott abúzusról (ami szó szerint helytelen alkalmazást jelent) nem csak ilyen szélsőséges esetekben beszélhetünk. Ahogyan a cikk is írja, a lelki terror, de már csak a biztonság hiánya is elegendő ahhoz, hogy gyermekkorban maradandó lenyomatok képződjenek, amelyek aztán befolyásolják a felnőttkori viselkedést is.
Hatásmechanizmus
Az, hogy hogyan élünk felnőtt korunkban, eldől már az anyaméhben töltött idő, illetve a születés utáni első hat óra során. Más tanítások és a pszichológia szerint az első hat évben alapozódik meg a személyiség. Akárhogy is nézzük, bármelyik nézőpontot tesszük is magunkévá, elmondhatjuk, hogy a zsenge fiatalkor rendkívül mély hatással van a felnőtt életünkre. A tudomány ma ezt azzal magyarázza, hogy a gyermeki agy tulajdonképpen nem létezik, csak üres lap (tabula rasa), amelyet a megélt események alakítanak olyanná, amilyen lesz. Fizikailag is, hiszen az agyunk barázdáltságát az idegsejtek kapcsolódásai alakítják ki, amely kapcsolódások pedig a megélt események, jelenségek által formálódnak. Amikor tehát valakit gyermekkorban sok negatív esemény ér, olyan agyat alakít ki, amely a negatív események feldolgozásában számára a leghatékonyabb túlélési stratégiát nyújtja. Például, ha sok negatív érzelmet kell megélnie, megtanulja nem megélni az érzelmeit, felnőtt korában pedig csodálkozunk, hogy miért nincsenek jól működő kapcsolatai, és így tovább.
Mindezek a jelenségek nem ismeretlenek a karmikus nézőpontú tanításokban sem. Ok-okozat, akár előző életből, akár a gyermekkorból eredeztetjük, létezik. A szvadharma kikristályosodása tulajdonképpen megtörténhet egy gyermekkori trauma formájában is. Ez az az esemény, amely a hindu tanítás szerint a későbbiekben úgymond irányítja az életünket. Ebben a szent pillanatban esszenciaként jelenik meg mindaz, amivel az életünk hátralévő részében megküzdünk, ami az erre az inkarnációra vonatkozó tanításunkat, leckéinket tartalmazza. Személy szerint úgy gondolom, nem is az az igazán fontos, hogy hol találjuk meg egy probléma gyökerét, hanem az, hogy ragadjuk meg és húzzuk azt ki.
Megnyilvánulása a felnőtt életben
Ez gyakorlatilag bármi lehet. Bármely, vagy talán minden problémád, amivel szembesülsz felnőtt korodban, valahol gyökeredzik. Gyakran több, egymástól teljesen eltérő életterület, teljesen eltérő megnyilvánulások forrása is lehet ugyanaz a probléma gyök. Például valaki nem tud lefogyni, folyamatos pénzügyi zavarral küzd és nincs megfelelő párkapcsolata sem. Könnyen lehet, hogy mind a három jelenség ugyanoda vezethető vissza. A fent linkelt cikk elsősorban a kapcsolatokkal foglalkozik, amelyek viszont minden mást is meghatároznak az életünkben. A kapcsolatainkban nyilvánul meg tulajdonképpen az életünk. Ezek közül a legfontosabb a szüleinkhez fűződő viszonyunk. Ha az apai ágon - a jang energiával - van probléma, akkor a férfiakkal, férfiassággal, pénzügyekkel, teremtéssel vannak gondjaink. Ha pedig az anyai szállal van a probléma - a jin energiával - akkor a nőkkel, nőiességgel és a váratlan, komplikált élethelyzetekkel gyűlik meg a bajunk. Tehát mindenképpen érdemes ezeket a szálakat oldani és folyamatosan tisztán tartani.
Oké, de mégis mit lehet ezzel az egésszel kezdeni?
Minthogy szvadharmáról beszélünk, azaz olyan feladatról, amely az egész életünket meghatározza, ne várjuk, hogy egyetlen kezeléstől örökre elmúlik minden probléma. Ez egy életre szóló tananyag volt, dolgozzunk rajta kitartóan, a változás látványos lesz. Akármilyen módszert választunk is, a lényeg, hogy foglalkozzunk a kérdéssel. Természetesen én a saját módszeremet tudom ajánlani, hiszen arról tudok a legtöbbet és abban van jártasságom, de a lényeg az, hogy olyan módszert válassz, amiben hiszel - hiszen az agyadat kell "legyőzni", az elme határait kell megkerülni - és olyan szakembert, akiben megbízol, akin úgymond jó rezgéseket érzel.
...és akkor hogy jön ide ez a symbolon?
A symbolon kártyák révén nem csak a tudatalattival lehet kitűnő beszélgetéseket folytatni, de tapasztalatom alapján magát az oldás folyamatát is beindítják. Talán a képi szimbólumok átütő ereje, és persze némi hit is szükséges ehhez, de a saját magamon és másokon végzett kezelések alapján azt kell mondanom, hogy működik. Többnyire a hatás egy alvás után szokott érvényesülni. Van, amikor a kártyázás után közvetlenül elálmosodik a kliens, ilyenkor le kell feküdni, ha lehetséges, vagy "visszatartani" a folyamatot addig, míg hazaérünk és lefekhetünk. Ez sem ördöngösség, egyszerűen kérni kell (az angyalokat, a Teremtőt, önmagadat, hited szerint, akivel intézed ezeket a dolgokat), hogy a folyamat szüneteljen addig, amíg már nem zavar be a hétköznapi élet folyásába. Ha rendelkezel symbolon kártyákkal, akkor meg tudod csinálni az oldást magadnak is. Ha úgy érzed, hogy nehéz a szembesülés, vagy kell egy plusz segítő energia, ami keresztül visz a folyamaton, akkor pedig érdemes segítséget kérni - barát, vagy segítő szakember személyében (igen, én is használok symbolont az egyéni oldásoknál).
Akkor tehát nézzük, hogyan tudunk gyermekkori traumára, kikristályosodásra oldani a symbolon kártya segítségével
A cikk olvasása után jött az ihlet, ez tehát a saját magam által megalkotott képlet (vagyis hát tudod, minden az Akashából jön, de érted, mire gondolok).
1. Ok - az esemény vagy energetika, amely az alapja a későbbi problémáknak. (a) értelmezés
2. Abuzer - a személy vagy energia, amely által elszenvedtük a sérülést (apu, anyu, óvónéni, szomszédkislány, stb., de lehet ennél elvontabb is, pl. az egyik vagy mindkét szülő valamely játszmája) - a lap általános leírását nézzük
3. Segítő - vagy megmentő, egy másik személy, vagy egy másik játszma, akihez, vagy amibe menekülni lehet(ett) a szituációban - általános leírás
4. Régi minta - az a korrekcióra szoruló magatartás, amelyet az esemény alakított ki, és ami a jelenlegi problémáinkat okozza (pl. túl zárkózott, ezért nincsenek jó kapcsolatai, stb.) - (a) értelmezés
5. Kényszerítő erő - amely bennetart az abuzív, vagy más miatt nem kedvező forgatókönyvekben. A különbség az, hogy míg a négyes inkább egy viselkedés, egy minta, addig ez a lap az érzelmet mutatja, ami mindehhez társul, illetve a helytelen viselkedés ismételgetésének alapot szolgáltat - (b) értelmezés
6. Feloldás - mi által győzhető le a kényszerítő erő - (b) értelmezés
7. Új minta - a kialakítandó új magatartás, amely az eddigi problémákat sikerré alakítja (b) értelmezés
8. Eredmény - az az érték, amely ennek a leckének a feloldásával épül be a személyiségünkbe, gazdagítva azt - (c) értelmezés
Az a, b, c értelmezés illetve általános leírás a symbolon kártyákhoz tartozó könyvben leírt jelentés aspektusokra vonatkozik.