Az apák napját - sőt akár ezt az egész hónapot - a férfienergia ünneplésének szenteljük. De mit is ünneplünk, mit dicsőíthetünk az apák napjában? A májusi édesanyák ünnepét mindenki jól tudja, miért tartjuk tiszteletben: édesanyáink áldozatos munkáját, azt, hogy pici testünknek az első kilenc hónapban otthonként szolgáltak saját testükkel, világra hoztak és tápláltak, lelki bajainkat orvosolták és puszikat adtak a bibikre. Nem is beszélve kitűnő főztjükről és a legjobb tanácsaikról - bármit illetően. Na és az a szupererő, amivel bármit (de szó szerint bármit!!!) megtalálnak. Nemrégiben telefonon beszéltem édesanyámmal, és említettem, hogy a saját lakásomban nem találok valamit, mire ő: "nem ott ... van?", és tényleg ott volt! Elképesztő :)
Szóval mama, igen, a mamák akik szépek, törékenyek és ennek ellenére embertelen erőfeszítésekre képesek a gyermekeikért. De mi a helyzet a papákkal? Akik tulajdonképpen egyszer jól érezték magukat, és akár úgy is apává válhatnak, hogy nem is tudnak róla?
A férfi energia és a férfi archetípus megítélése jelentősen változott az elmúlt évtizedekben. Ma már azt hiszem, viccből sem mondja senki szívesen, hogy "asszony verve jó" és hasonlók. Gyermekkoromban még teljesen természetes felállás volt, hogy - bár mindkét szülő teljes munkaidőben dolgozott - munka után anya főz-mos-takarít (pofozkodik, ha kell), apa meg nézi a tévét és esetleg még sörözik is hozzá. A férfiakat először ellustítottuk, azután egy nagyon kíméletlen ítéletet hoztunk felettük. Ennek eredményeképp az ezredfordulóra egy elnőiesedő tendencia is megfigyelhető. Apa már nem iszik, hanem mosogat, de van, aki még a szemöldökét is szedi. Mintha időnként mindannyian el lennénk tévedve, nem csak a szerepek terén, de főleg energetikailag.
A férfi energiának, csakúgy, mint a nőinek, több aspektusa létezik. A tarot kártya nagy árkánuma segítségével könnyebben megérthetjük ezeket. A nagy árkánumban három apafigurát találhatunk, ezek: a mágus, a császár és a főpap.
A mágus apa a férfi energia legintenzívebb, leglátványosabb megnyilvánulása*, ő a színtiszta teremtő erő. A mágus minden potenciált tartalmaz, ezért szerepel asztalán mind a négy őselem szimbóluma (a kártya 4 színének megfelelően). Ez az a vehemencia, ami létrehozza a világban a változásokat. Hiszen tudjuk, hogy a változtatáshoz mindig nagyobb energia szükséges, mint valaminek a megszokott pályán tartásához. A férfi a nemi aktus során egyetlen pillanat alatt, egyetlen pirinyó örökítősejttel egy egész életre elegendő erőt ad, amivel létrehoz egy új embert. Ez tehát egy elsöprő erejű és millió potenciált tartalmazó energia. Rövid, de velős, mondhatnánk. Jellemzője, hogy szilárd alap nélkül nem is tud megvalósulni, de még egy meglehetősen stabil alátámasztással (aki az anya) is csak rövidebb ideig tarthat. Nincs is rá tovább szükség, hiszen abban az egyetlen intenzív pillanatban megad mindent, ami a teremtéshez szükséges.
A császár apa a gondoskodó, a földi értelemben véve is apafigura. A császár nem csak megcsinálta azt a gyereket, de haza is hozza az óvodából. Ez a férfienergiának az a megnyilvánulása, amelyik "hazahozza a mamutot". Azaz előteremti az alapvető fizikai feltételeket. A gondoskodó atya megszerzi és megőrzi az anyagi javakat, amelyek a családja fenntartásához szükségesek. Innen ered az a képünk, hogy egy apának el kell tudnia tartani a családját, vagy hogy a férfiaknak több pénzt kell keresniük, mint a nőknek. A gondoskodó atya ezen kívül fizikai védelmet is biztosít, házat rak, kerítést épít, kutyát** vesz. Ő az, aki nem engedi, hogy családtagjai bármilyen módon hiányt szenvedjenek, vagy valamilyen inzultus érje őket. Jellemzően teremtő energia, a fenntartáshoz már inkább szükség van egy anyára (császárnő) is. Természetesen ezek a szerepek nem személy, hanem energia szintjén különülnek el, tehát egy egyedülálló szülő, vagy egynemű párok is meg tudják valósítani ezeket az energiaminőségeket.
Végezetül a főpap, amely a tanító atya archetípusa. Nyelvjárástani kutatók megfigyelték, hogy a férfiak kevésbé őrzik az alap nyelvjárásukat, mint az asszonyok. Amint bekerülnek munkahelyre, jobban igazodnak, és átveszik az ott elterjedt dialektust. A nők azonban megváltozott körülmények között is úgy beszélnek, ahogy odahaza megtanulták. A férfi az, aki a társadalmi struktúrákhoz való igazodást megtestesíti. A főpap vezeti be a gyermeket (a kártyában a bolond lapja ez) a közösség világába. Ő az, aki megtanítja "viselkedni", megtanítja a törvényt és a szokást. A hangsúly itt nem annyira a tudás átadásán, mint inkább a struktúrán van. Hiszen anyától legalább annyi hasznos dolgot tanulunk meg, mint aputól, de anyu tudása intuitív. Tudod, addig kavard azt a rántást, míg látod, hogy már jó... A főpap ezzel szemben kicentizi, akár pontosan megmondja, hány fokon, milyen vastag és milyen hőegyütthatójú fazékban egész pontosan hány kavarintásra lesz szükség :)
A férfi energiáról tehát elmondhatjuk, hogy többek között aktív, teremtő, létrehozó, erőteljes, strukturált. Előre visz, tehát a változáshoz mindig szükséges. Még a szüléshez is, ami a legnőiesebb dolog talán a világon, szükség van Mars*** isten energiájára, hogy áttörje a magzat a burkot és kiküzdje magát a napvilágra.
Amikor tehát a férfiakat - és saját édesapánkat - ünnepeljük, akkor nagyjából ezekért mondunk köszönetet. Hogy megadták a kezdő lökést életünk létrejöttéhez, előteremtették a fizikai feltételeket, hogy felnövekedhessünk, és megmutatták, ők hogyan illeszkedtek be embertársaink közé.
Köszi apa, én nagyon szeretlek! <3
* az energia egy, csak a megnyilvánulások különböznek
** ez az állat testesíti meg a férfi energiákat, míg a macska a női energiákat jeleníti meg
*** ld. Rüdiger Dahlke: Sorsfordulók